•  

Hipster mezi lyžaři

Mikuláš Zubec | 29. května 2018
1558 přečtení | čtení na 6 minut
Freeride. Jedno slovo, obrovské množství emocí. Stojíš na hřebeni a koukáš na linii, která se stane v následující vteřině minulostí. Dostáváš se do extáze, která graduje s ujetými metry. Tělo máš zaplavené adrenalinem, který z tebe ždíme maximální výkon.

Pro zlato na Aljašku

Podobně to má i Bruno Compagnet. Narodil se v Pyrenejích a ve škole mu to dvakrát moc nešlo. Jednoho dne v tvrdohlavém přesvědčení žít svůj svobodný život uprostřed hor naložil dva páry lyží do své dodávky a vydal se do Chamonix, místa, které je Mekkou lyžování všeho druhu - včetně alpinismu. Nikdy o sobě netvrdil, že je profesionální lyžař, chtěl prostě jen žít svůj sen.

Bruno 1
Bruno 1
 • Bruno 2
  Bruno 2
 • Bruno 3
  Bruno 3

  Jednou z cest k jeho splnění mohly být právě závody. Jeho unikátní a osobitý styl jízdy během Freeride World Championship 1994 na Aljašce, ze kterého si mimochodem odvezl zlato, porota zkrátka nemohla přehlédnout. Úspěchy právem získával i na  dalších mezinárodních závodech po celém světě. První místo v roce 1998 na Freeride Classsic v Couchevelu a druhé místo na Verbier Xtreme v roce 2005 ho právem zapsaly do freeridové historie. Dnes je mu 46, má okouzlující mladou dceru a také své vlastní vysněné lyže black crows.

  Vždycky proti proudu

  Psal se rok 2005 a trh byl zrovna zaplaven trendem užších a ve špici se rozšiřujících lyží – starých dobrých carvů. Jako nespoutaný freerider se Bruno přirozeně s mainstreamovou nabídkou ne a ne ztotožnit. Osud mu naštěstí přihrál do cesty podobně smýšlejícího člověka, který stejně jako Bruno chtěl s tehdejší nabídkou něco udělat. Tím bláznem byl Camill Jaccoux. Společně s Brunem snili o lyžích, které budou pravým opakem toho, co se dá na trhu běžně sehnat. Jejich vizí byly lyže do prašanu, které zároveň vyniknou v obloucích při vysokých rychlostech a umožní okamžitě změnit směr jízdy. Potřebovali ale někoho, kdo jim pomůže dát takové lyže dohromady.

  Při jedné cestě lanovkou se dvojice seznámila s Chrisophem Villeminem, vášnivým lyžařem a zkušeným technologem, který rád přijímá výzvy ve zdokonalování outdoorového vybavení. Slovo dalo slovo a po pár lahvinkách valpolicella v oblíbené hospůdce v Chamonix dali Bruno, Cammil a Christoph dohromady základní charakteristiku a parametry lyží, které přesně reflektují drsný a svobodný svět freeride – black crows. Zanedlouho se pod novou značkou narodil první model nazvaný corvus.

  Za střemhlavým letem

  Všimli jste si někdy v horách velkých černých ptáků se žlutými zobáky a červenými drápy?  Právě tyto černé vrány létající ve čtyřtisícových výškách přivedli Bruna a Cammila k osobitému názvu black crows. Jejich majestátnost, schopnost mistrovského střemhlavého letu podél skalních štítů i uklidňující přátelský pohled vložili Camille s Brunem do lyží black crows, jejichž skluznice více jak 83 modelů od roku 2006 sjely nespočet štítů po celém světě a svezly nejednu lyžařskou legendu.

  Jak jste už asi pochopili, Bruno Compagnet nikdy nešel s davem. Možná právě proto ze všech stávajících modelů lyží black crows doslova proudí jeho originální, lehce výstřední a nekonvenční styl. Právě teď přes jejich špičky hledím dolů na svah a zvažuji, zda ten pilíř vzít zleva nebo skočit napřímo. Už se nemůžu dočkat. Jdu na to…