•  

Honba za alpinismem

Mountain Equipment | 26. listopadu 2019
6657 přečtení | čtení na 7 minut
Vývoj oblečení jsme zasvětili horolezcům, kteří o naší odbornosti dobře věděli. Přečti si článek o nás, alpinistech a hodnotách, za kterými si stojíme.

Jednoduchost a snadnost použití se v Mountain Equipment odráží ve všem, co děláme. Už téměř 60 let vyvíjíme vybavení pro lezce a alpinisty. Současný špičkový sortiment oblečení a vybavení má sice své počátky v jedné malé slepičí kůlně ve vesnici Broadbottom nacházející se v severozápadní Anglii, ale od té doby už uběhlo téměř 60 let vývoje a zdokonalování horolezeckého oblečení, spacáků a batohů.

Neděláme to pro slávu nebo uznání. Je to uspokojení naší kreativity a touhy po horolezectví. Našemu vybavení již dekády důvěřují ti nejlepší z nejlepších. Vydávají se do míst planety, kde klimatické podmínky téměř neumožňují život. K tomu potřebují to nejlepší vybavení. Uspokojit tuto výzvu a vyvinout ty nejlepší produkty na trhu je to, co nás baví, motivuje a v čem jsme dobří.

Téměř 60 let drsného alpinismu

Vývoj oblečení jsme zasvětili horolezcům, kteří o naší odbornosti dobře věděli. Proto seznam expedic, které oblékaly Mountain Equipment je poměrně významný. Patřily mezi ně například prvovýstupy bez kyslíku jižní stěnou Annapurny, provovýstup na Everest, severní stěnou na Changabang a cestou Mozeno Ridge na Nanga Parbat. Mountain Equipment nosili například Messner, Scott, Habeler, Parkin, Venables a dnes je to třeba Bullock, Livingstone a Ramsden.

Stejně tak je vybavení Mountain Equipment součástí expedic za polární kruhy naší planety Země. Za zmínku stojí zejména první ženský přechod Antarktidy nebo nejdelší polární výprava po Antarktidě trvající 105 dní.

Mountain Equipment v Čechách a na Slovensku

Seznam těchto velkých jmen mluví za své. Jedni z těch nejlepších důvěřují vybavení Mountain Equipment. Všichni zasvětili svůj život horám, kde tráví většinu svého času a k tomu potřebují to nejlepší vybavení.

Batohy

Měli jsme myšlenku dokonalého horolezeckého batohu. Chtěli jsme aby byl jednoduchý. Chtěli jsme aby byl lehký. Chtěli jsme aby byl odolný. Věděli jsme, že by měl být dost velký na věci, co potřebujeme a aby neměl nic navíc, co nepotřebujeme. Proto jsme v roce 2018 přišli s kolekcí batohů Tupilak a udělali jsme dobře.

“Jsem nadržený na věci, které jsou jednoduché, efektivní a odolné. Horolezecké batohy z řady Tupilak jsou definicí této mé touhy. Je to ten nejvíc hardcore batoh, který jsem kdy měl.” Derek Franz, magazín Alpinist.

Spacáky

Ačkoli mohou všechny spacáky vypadat na první pohled velmi podobně, ty nejdůležitější detaily rozhodující o kvalitě nejdou vidět okamžitě. To, co dělá spacáky Mountain Equipment těmi nejlepšími na světě, nespočívá jen v jedné výhodě. Je to o nekompromisním přístupu, desítek let zkušeností a někdy až přehnaném lpění na detailech. Kombinujeme nejlepší materiály na světě s konstrukcí promyšlenou do posledního detailu. Proto Ben Sounders a Tarka L'Herpiniere zvolili spacáky Mountain equipment pro nejdelší samostatnou výpravu Antarktidou trvající 105 dní. Naše spacáky jsou lehké a rozhodně nejsou jednoduché. Jejich tepelná izolace má své opodstatnění. Jsou prostě lepší.

Oblečení

Ta největší část naší kolekce tvoří oblečení – hardshell, softshell, fleece, peří. Ten, kdo nosí Mountain Equipment ví, že má to nejlepší. Ať už se jedná o expediční bundu nebo mikinu na volný čas, vždy je pro nás prioritní použití těch nejlepších materiálů, jednoduchého a funkčního designu.

 

Fair Wear

V roce 2019 jsme byli potřetí za sebou označeni jako “Leader status” světovou asociací Fair Wear Fundation (FWF), což je nejvyšší ocenění, kterého lze v této kategorii dosáhnout. Spolu s FWF se snažíme celosvětově dosahovat férových pracovních podmínek, se kterými souvisí např. nenucená práce, adekvátní mzda, zákaz diskriminace na pracovišti nebo pracovní prostředí nepoškozující zdraví.

Down Codex

Down Codex je kontrola původu peří, jeho kvality, etického a ekologického přístupu. Každý rok jsou farmy, ze kterých Mountain Equipment nakupuje peří, kontrolovány nezávislou švýcarskou organizací IDFL, aby splňovaly nejvyšší kvality. Mountain Equipment používá do svých výrobků to nejkvalitnější peří a vy máte možnost si to ověřit. Oblečení nebo spacák má unikátní kód, pod kterým lze dohledat původ peří a jeho parametry.

 

Tom Livingstone - prvovýstup na Latok 1, Pákistán, foto Alex Česen
Tom Livingstone - prvovýstup na Latok 1, Pákistán, foto Alex Česen
 • Concordia base camp pod K2, 1978. toto: Mountain Equipment Archive.
  Concordia base camp pod K2, 1978. toto: Mountain Equipment Archive.
 • German Alpine Club (DAV) Women’s Expedition Team training, Chamonix, 2015, foto: Dörte Pietron
  German Alpine Club (DAV) Women’s Expedition Team training, Chamonix, 2015, foto: Dörte Pietron
 • Eliška Vlčková, trénink mladých Alpinistů - Sokolíci, Vrappes 2019, foto: Stanislav Mitáč
  Eliška Vlčková, trénink mladých Alpinistů - Sokolíci, Vrappes 2019, foto: Stanislav Mitáč
 • Raphaela Haug, Hydrophobia, Ghost Valley, Kanada, foto: Lukasz Warzecha
  Raphaela Haug, Hydrophobia, Ghost Valley, Kanada, foto: Lukasz Warzecha
 • Ján Blažej, Cherre Couloir, Mont Blanc du Tacul, Chamonix 2018, foto: Mikuláš Zubec
  Ján Blažej, Cherre Couloir, Mont Blanc du Tacul, Chamonix 2018, foto: Mikuláš Zubec
 • Ján Blaže a Vojtěch Tryzna, Chamonix 2018, foto: Mikuláš Zubec
  Ján Blaže a Vojtěch Tryzna, Chamonix 2018, foto: Mikuláš Zubec
 • Sokolíci v Cadarese, foto: Stanislav Mitáč
  Sokolíci v Cadarese, foto: Stanislav Mitáč