• Honba za alpinismem

Honba za alpinismem

Mountain Equipment | 26. listopadu 2019
8030 přečtení | čtení na 7 minut
Vývoj oblečení jsme zasvětili horolezcům, kteří o naší odbornosti dobře věděli. Přečti si článek o nás, alpinistech a hodnotách, za kterými si stojíme.

Jednoduchost a snadnost použití se v Mountain Equipment odráží ve všem, co deláme. Už témer 60 let vyvíjíme vybavení pro lezce a alpinisty. Soucasný špickový sortiment oblecení a vybavení má sice své pocátky v jedné malé slepicí kulne ve vesnici Broadbottom nacházející se v severozápadní Anglii, ale od té doby už ubehlo témer 60 let vývoje a zdokonalování horolezeckého obleceníspacáku a batohu.

Nedeláme to pro slávu nebo uznání. Je to uspokojení naší kreativity a touhy po horolezectví. Našemu vybavení již dekády duverují ti nejlepší z nejlepších. Vydávají se do míst planety, kde klimatické podmínky témer neumožnují život. K tomu potrebují to nejlepší vybavení. Uspokojit tuto výzvu a vyvinout ty nejlepší produkty na trhu je to, co nás baví, motivuje a v cem jsme dobrí.

Témer 60 let drsného alpinismu

Vývoj oblecení jsme zasvetili horolezcum, kterí o naší odbornosti dobre vedeli. Proto seznam expedic, které oblékaly Mountain Equipment je pomerne významný. Patrily mezi ne napríklad prvovýstupy bez kyslíku jižní stenou Annapurny, provovýstup na Everest, severní stenou na Changabang a cestou Mozeno Ridge na Nanga Parbat. Mountain Equipment nosili napríklad Messner, Scott, Habeler, Parkin, Venables a dnes je to treba BullockLivingstone a Ramsden.

Stejne tak je vybavení Mountain Equipment soucástí expedic za polární kruhy naší planety Zeme. Za zmínku stojí zejména první ženský prechod Antarktidy nebo nejdelší polární výprava po Antarktide trvající 105 dní.

Mountain Equipment v Cechách a na Slovensku

Seznam techto velkých jmen mluví za své. Jedni z tech nejlepších duverují vybavení Mountain Equipment. Všichni zasvetili svuj život horám, kde tráví vetšinu svého casu a k tomu potrebují to nejlepší vybavení.

Batohy

 

 

 

Meli jsme myšlenku dokonalého horolezeckého batohu. Chteli jsme aby byl jednoduchý. Chteli jsme aby byl lehký. Chteli jsme aby byl odolný. Vedeli jsme, že by mel být dost velký na veci, co potrebujeme a aby nemel nic navíc, co nepotrebujeme. Proto jsme v roce 2018 prišli s kolekcí batohu Tupilak a udelali jsme dobre.

“Jsem nadržený na veci, které jsou jednoduché, efektivní a odolné. Horolezecké batohy z rady Tupilak jsou definicí této mé touhy. Je to ten nejvíc hardcore batoh, který jsem kdy mel.” Derek Franz, magazín Alpinist.

Spacáky

Ackoli mohou všechny spacáky vypadat na první pohled velmi podobne, ty nejduležitejší detaily rozhodující o kvalite nejdou videt okamžite. To, co delá spacáky Mountain Equipment temi nejlepšími na svete, nespocívá jen v jedné výhode. Je to o nekompromisním prístupu, desítek let zkušeností a nekdy až prehnaném lpení na detailech. Kombinujeme nejlepší materiály na svete s konstrukcí promyšlenou do posledního detailu. Proto Ben Sounders a Tarka LHerpiniere zvolili spacáky Mountain equipment pro nejdelší samostatnou výpravu Antarktidou trvající 105 dní. Naše spacáky jsou lehké a rozhodne nejsou jednoduché. Jejich tepelná izolace má své opodstatnení. Jsou proste lepší.

Oblecení

Ta nejvetší cást naší kolekce tvorí oblecení – hardshell, softshell, fleece, perí. Ten, kdo nosí Mountain Equipment ví, že má to nejlepší. At už se jedná o expedicní bundu nebo mikinu na volný cas, vždy je pro nás prioritní použití tech nejlepších materiálu, jednoduchého a funkcního designu.

 

Fair Wear

V roce 2019 jsme byli potretí za sebou oznaceni jako “Leader status” svetovou asociací Fair Wear Fundation (FWF), což je nejvyšší ocenení, kterého lze v této kategorii dosáhnout. Spolu s FWF se snažíme celosvetove dosahovat férových pracovních podmínek, se kterými souvisí napr. nenucená práce, adekvátní mzda, zákaz diskriminace na pracovišti nebo pracovní prostredí nepoškozující zdraví.

Down Codex

Down Codex je kontrola puvodu perí, jeho kvality, etického a ekologického prístupu. Každý rok jsou farmy, ze kterých Mountain Equipment nakupuje perí, kontrolovány nezávislou švýcarskou organizací IDFL, aby splnovaly nejvyšší kvality. Mountain Equipment používá do svých výrobku to nejkvalitnejší perí a vy máte možnost si to overit. Oblecení nebo spacák má unikátní kód, pod kterým lze dohledat puvod perí a jeho parametry.

 

  • Tom Livingstone - prvovýstup na Latok 1, Pákistán, foto Alex Česen
  • Concordia base camp pod K2, 1978. toto: Mountain Equipment Archive.
  • German Alpine Club (DAV) Women’s Expedition Team training, Chamonix, 2015, foto: Dörte Pietron
  • Eliška Vlčková, trénink mladých Alpinistů - Sokolíci, Vrappes 2019, foto: Stanislav Mitáč
  • Raphaela Haug, Hydrophobia, Ghost Valley, Kanada, foto: Lukasz Warzecha
  • Ján Blažej, Cherre Couloir, Mont Blanc du Tacul, Chamonix 2018, foto: Mikuláš Zubec
  • Ján Blaže a Vojtěch Tryzna, Chamonix 2018, foto: Mikuláš Zubec
  • Sokolíci v Cadarese, foto: Stanislav Mitáč