• Jak pečovat o zipy

Jak pečovat o zipy

Michal Bulička | 3. ledna 2023
223 přečtení | čtení na 4 minuty
Poškozené zipy jsou jednou z hlavních příčin selhání výrobku a mohou znamenat velký problém. Když jste v polovině cesty pod bigwall nebo kdekoli daleko od civilizace, není vhodná chvíle na to, abyste zjistili, že bunda nebo spacák nejdou zapnout. Správné zacházení se zipy a vhodná péče zajistí, že budou spolehlivě fungovat za všech okolností.

Pečlivé zapínání zipu

Při používání průběžných zipů (tj. zipů, které se otevírají celé, např. středový zip bundy) se při jejich zapínání ujistěte, že jezdec je umístěn těsně u koncovky zipu, tzv. “krabičky”. Teprve poté zasuňte koncový díl (“zásuvný”) do jezdce a krabičky a ujistěte se, že je zcela zasunutý, až na doraz. Teprve pak jezdcem pohněte a zahajte zapínání. 

 

 

Otevírání zipů

Když dojedete jezdcem zipu na jeho konec, dbejte opět na dojezd až do kontaktu s koncovkou zipu - krabičkou. Až tehdy vytahujte zásuvný díl ven z jezdce.

 

 

Tipy na řešení ošemetných situací

Když zapínáte zip od plné kapsy nebo víka batohu, použijte obě ruce k tomu, aby byly obě strany zipu blízko u sebe a jezdec šel posouvat lehce. Jezdce zipu nikdy neposouvejte silou. 

Pokud se vám do zipu při zapínání něco zachytí, zkuste se jezdcem zipu o kousek vrátit a odstranit zaseklý předmět. Vyvarujte se škubání jezdcem zipu. 

Věci, které by se mohly do zipu zachytit, ukládejte mimo dosah jezdce. 

Pozor na zachycení vlasů do zipu. Bolí to člověka a škodí zipu.

Udržujte zipy čisté

Jednou z hlavních příčin selhání zipů je jejich znečištění. Jemný písek nebo štěrk se může dostat do zubů nebo pohyblivých částí zipu a může je poměrně rychle opotřebovat. Pokud je zip znečištěný nebo jste ho používali v prašném prostředí, vyčistěte ho vlhkým mýdlovým hadříkem. Ještě účinnější je čištění samotného zipu mydlinkovou vodou za pomoci starého zubního kartáčku.

Praní v pračce se postará o čištění zipů (pere se s rozepnutými zipy), ale pokud oděv používáte v obzvlášť prašném prostředí, je na zvážení čištění zipů dříve, než dojde k praní. To platí zejména u batohů, které nelze prát v pračce. 

 

 

 

 

Přípravky na mazání zipů

Pokud je váš zip čistý, ale ztuhl, pomůže jeho promazání. Doporučujeme použít k tomu určený přípravek, jako je Gear Aid Zipper Lubricant, McNETT Zip Care nebo Zipper Stick. Případně lze použít i přírodní produkty, jako je včelí vosk.

Při praní výrobků otevřené zipy

Při praní výrobků, které mají zipy, nechte zipy zcela rozepnuté. To platí pro oblečení i spacáky.

 

 

 

Zkušenosti ze servisního centra

Do servisního střediska Mountain Equipment dostáváme spoustu vrácených výrobků, u kterých byly zipy zjevně poškozeny násilným, necitlivým zacházením, které vedlo k neopravitelnému zničení zipu. Jediným řešením byla jejich výměna.

Oprava zipů

Jednotlivé části zipu obvykle nelze opravit, ale jejich výměna je často možná. Poškozený jezdec zipu vyměnit lze. Chybějící zoubky naopak ne a tak je nutné vyměnit celý zip. U nepromokavého nebo péřového výrobku je to poměrně náročné, ale u jiných věcí je to jednodušší. Výměna zipů na kapse může být ve skutečnosti obtížnější než výměna středového zipu u bundy. Pro více informací o tom, co lze a co ne nás kontaktujte.