• Jak si vybrat lyže black crows na freeride

Jak si vybrat lyže black crows na freeride

Michal Bulička | 22. listopadu 2021
2203 přečtení | čtení na 7 minut
Černé vrány z Chamonix. Legendární značka lyží s nezaměnitelným designem, kterou vybudovali dva vynikající freerideři – Bruno Compagnet a Camille Jaccoux. Jak dobře jezdili, tak skvělé lyže dokázali vytvořit. Kolekce lyží se postupně rozrůstala, až na dnešních 31 modelů v šesti kategoriích.

Lyže, které patří do kategorie big mountain a all-terrain můžeme označit za freeridové. Camille Jaccoux popisuje obě kategorie takhle: "Lyže pro big mountain jsou duší černých vran. Jsou velké a široké a jsou předurčeny pro všechny typy terénů v jakékoli nadmořské výšce. Pokud si chceš užít panenský svah, nakreslit lajnu v lese, nebo sjet první z vrcholu, zrovna když je powder day, jsi na správné adrese“. Lyže třídy all-terrain popsal podobně: „Lyže black crows jsou určeny pro freeskiing ve všech terénech. Od počátku jsme s Brunem měli ambice nabízet široké, průměrně široké i úzké lyže, ale vždy ve stejném duchu - hrát si s živly na všech svazích."

Ještě drobná poznámka. Značka používá u názvu lyží malá písmena. Když někde uvidíte napsáno třeba black crows orb, tak to není chyba, ale dodržování stylu.

 

 

black crows all-terrain

captis – měkčí a ochotně točivé freestylové lyže na triky, prostě na blbnutí. Jsou měkčí než camox.

 

camox – lyže, které výborně vedou. Nejvyšší potenciál má ve vysokých rychlostech. Dlouhý radius, střední camber a double rocker jsou fajn pro dlouhý oblouk, ale camoxy nezklamou ani při jibbování ve snowparku.

 

 

serpo – obojživelník pro sjezdovku (výborný na carving) i mimo ní (dobrá flexe). Odlehčený brácha justisu, na těchto lyžích si dobře zalyžuje i průměrný rider.

 

 

justis - náročný sníh, agresivní jízda, žleby, velká rychlost, prostě lyže jen pro zkušené, výborné lyžaře

 

black crows big mountain

corvus – ikonické lyže, první, které vypustily vrány do světa. Tvrdší lyže pro vyšší rychlost. Nevýrazný rocker, flat camber. Lyže, které se profilem podobají sjezdovkovým.

 

 

atris - nejuniverzálnější freeridovky, vhodné i pro freetouring, obstojí ve všem, od prašanu po krustu. Vlajková loď značky.

 

 

anima - dobře ovladatelné lyže i ve velké rychlosti, vyrovnají se se všemi druhy sněhu. Lajna z dlouhých oblouků, skoky, snadné zatáčení, switch… Mimochodem, animy dovezly své pány 2x k celkovému vítězství ve Freeride World Tour.

 

 

nocta - výborné lyže pro freeridové začátečníky, snadno ovladatelné. Díky inverznímu banánovému tvaru, krásně pluje v prašanu, na jiném sněhu to nebude ono.

 

 

solis - allround, tank do jakéhokoli sněhu i pro vysoké rychlosti, třeba průjezd laviništěm. Výborné pro sjíždění žlabů. Tvrdé lyže, jednoduchý přední rocker, nevýrazný camber.

 

black crows birdie pro holky i dámy

Speciálně pro ženy jsou vyrobeny freeridové lyže (6 modelů) s přívlastkem birdie a patří sem tvarově shodné ski, které jsou pro muže zahrnuty jak v big mountain, tak v all-terrain.

black crows birdie

 

captis birdie - super ovladatelné lyže, zvládnou je i holky drobnější postavy, na sjezdovku i do volného terénu.

 

 

camox birdie – lyže, kterou lze označit jako zlatý střed. Tolerance a hravost. Optimální pro freestyle, fajnová i do terénu.

 

 

atris birdie – výborné lyže do jakéhokoli sněhu, které tě podrží i ve vysokých rychlostech. Oproti pánské verzi jsou pružnější. Stabilita i rychlé přehranění.

 

 

anima birdie – na jedné straně hravost, na druhé spolehlivost – neboj se jet na plno. Skvělý výkon na tvrdém sněhu, stabilita.