• Jak stoupat na skialpových lyžích

Jak stoupat na skialpových lyžích

Michal Bulička | 1. března 2022
3036 přečtení | čtení na 10 minut
Umět správně stoupat na lyžích s nalepenými pásy je základní dovednost každého skialpinisty i freeridera, který se musí dostat od lanovky na start své lajny. Optimální provedení znamená nejen šetření silami, ale ve strmém svahu je to základ bezpečnosti. Pád při otočce znamená rázové zatížení sněhové vrstvy a také nebezpečí zranění.

Ve videonávodech, které jsme připravili s horským vůdcem UIAGM Janem Novotným, se dozvíš, jak na to. Na konci videí je vždy slovní shrnutí. Kdyby ti nebylo cokoli jasné, klikni na "pozastavit" a pročti si komentář. Znovu si přehraj video a uvidíš, že to půjde. 

Všechna metodická videa najdete na YouTube kanálu Summit Academy v playlistu Skialpová metodika s horským vůdcem. 

Správná chůze na pásech

Pří téhle elementární dovednosti dělají začátečníci obvykle dvě chyby - zvedají boty s lyžemi a jejicjh krok je příliš krátký. Ve videu uvidíte v přehnané podobě jak se to dělat nemá a hlavně bezchybné provedení...

 

Zatáčka v mírném svahu

Podle předchozího instruktážního videa už víš, jak dělat optimální krok. Občas je potřeba změnit směr výstupové stopy. Když je svah mírný, tedy má sklon do 25 stupňů, je vhodné použít otočku, při které se ve třech až pěti krocích zopakuje přívrat vnější (spodní) lyže. Této změně směru se říká AVA otočka.

Sjezd na stoupacích pásech

Někdy se skialpinista nevyhne sjezdu s nalepenými pásy. Na videu uvidíš, že to není nic složitého, ale má to svoje pravidla...

 

Skialpová otočka ve strmém svahu

Její provedení je náročnější než AVA otočky a bude vyžadovat trochu tréninku. Platí pravidlo, že čím je svah prudší, tím bude otočka náročnější. Důležité je bezchybné provedení jednotlivých pohybů a síly ušetří poloha obou lyžařských bot před otočkou - menší převýšení mezi lyžáky, znamená menší námahu a naopak - vysoký krok je fyzicky náročný. Srovnej si lyže do vrstevnice, stabilizuj polohu a můžeš začít. Trénuj od menších sklonů a pokračuj ve stále strmějších svazích. Na videu uvidíš otočku v méně prudkém i strmém svahu.

 

 

Hodně zdaru při pilování otoček a až je zvládneš, budou připravena další instruktážní videa s horským vůdcem Honzánym.