• Jak voskovat, impregnovat a obnovovat lepidlo stoupacích pásů?

Jak voskovat, impregnovat a obnovovat lepidlo stoupacích pásů?

Vojtěch Tryzna | 7. února 2023
8222 přečtení | čtení na 8 minut
Pásy jsou nepostradatelné, ale často přehlížené. Touto optikou se svět skialpu a freetouringu často dívá na nedílnou součást výbavy, bez které, ruku na srdce, by se nám v závějích vzhůru šlapat nechtělo. I přesto, že čas výstupu může často při túrách tvořit i 80 % času z celé výpravy, jedna část vybavení je často přehlíženo, nedoceňováno a není s ním náležitě zacházeno. Ano mluvím o stoupacích pásech.

Zatímco výběru lyží, bot, vázání a i hůlek se řada lidí věnuje s náležitou pečlivostí, stoupací pásy obvykle nejsou (snad kromě pásů pro závodníky) tématem vzrušených debat, přestože namrzání, odlepování nebo nedostatečný skluz pásu může pokazit jinak parádní den v horách. V tomto článku si řekneme, jak připravit tuto zásadní část skialpové výbavy na zimu.

Lepím, tedy stoupám 

Základní dva typy pásů dle lepící vrstvy lze jednoduše rozdělit na bezlepidlové (makromolekulární přilnavost) a lepidlové (hotmelt). Pro názornost si rozdíl v péči ukážeme na technologiích pásů tyrolského výrobce KOHLA.

Lepidlová technologie Hot-melt a Smart-glue

Léty osvědčená lepidlová klasika, kterou v Tyrolsku ještě vylepšili a technologií Smart-glue prodloužili pásům jejich životnost a usnadnili manipulaci s nimi - pásy se mohou lepit k sobě, bez poškození lepidla. 

Odstranění starého lepidla z pásů

U starších pásů však může dojít k vytrhávání, žmolkování nebo zašpinění lepidla nečistotami, např. jehličím. Co pak s tím? Pásy jsou funkční, ale lepidlo už nemá potřebnou sílu. V takovém případě je potřeba lepidlo pomocí horkovzdušné pistole a škrabky odstranit. Pokud na pásu zbydou ještě nějaké zbytky lepidla, stačí kus savé látky, který přežehlíte přes pás žehličkou, zbylé lepidlo se nalepí na látku a pás je tak očištěn. 

Nanášení nového lepidla na pásy

K nanesení nového lepidla postačí použít fólii Glue Transfer Tape nebo jinou pásku a žehličkou rozehřátou na 150 °C rovnoměrně lepidlo zažehlit. Pak postačí několik hodin počkat, než lepidlo plně zatuhne, sundat fólii a dočistit zbytky lepidla přesahující okraje pásu a je to hotové.

Zahřejte pás horkovzdušnou pistolí a odstraňte lepidlo širokou špachtlí
Zahřejte pás horkovzdušnou pistolí a odstraňte lepidlo širokou špachtlí

Nažehlení nového lepidla na pás pomocí žehličky
Nažehlení nového lepidla na pás pomocí žehličky

Kdo chce skluz, musí mazat

Kdo by neznal, jaká je to otrava, když se na pás nalepí „bakule” sněhu nebo na něm namrznou ledové vrstvičky. Takový pás buď nejede, nebo smeká a přinejhorším obojí :)  

Stoupací stranu pásu tvoří nejčastěji tzv. mix, což je kombinace přírodního mohairu a syntetického materiálu (čistě syntetické pásy jsou již delší dobu na ústupu), při závodech se zase pro lepší skluz používají pásy 100 % mohairové. 

Všechny typy ale mají jedno společné - potřebují péči, aby mohly plnit co nejlépe svou funkci a tedy pevně držet při stoupání a hladce klouzat při sjezdu. 

Speciální vosk na pásy

V nabídce Kohly najdeš speciální vosk na pásy Skin Wax - green line. Vyber vosk podle podmínek, které venku panují. Jde o k přírodě šetrný vosk, který odpuzuje vodu a nečistoty a ty tak budeš mít hladký, rychlý skluz i při měnících se podmínkách (v údolí prší, na hřebenech mrzne).

Několik důvodů, proč pásy voskovat:

  • pásy nesají vodu, nelepí se na ně sníh

  • voskování snižuje tření mezi sněhem a pásem - zrychluje se skluz pásů

  • vosk odpuzuje špínu nalepenou na mokrém sněhu, která pásy brzdí

  • navoskované pásy jsou odolnější proti mechanickému poškození

Postup při voskování pásů:

  1. Očisti a osuš pásy.

  2. Nalep pásy na lyže.

  3. Žehličkou rozetři vosk po směru zapletení chlupů, od špičky k patce lyže.

  4. Následně teplou žehličkou vosk zažehlíš (vosk by se neměl na žehličce pálit a dýmit). Žehličkou přejeď pás pouze jednou a to v celé délce od špičky k patě. 

  5. Odstraň přebytečný vosk - nejlépe stěrkou, kterou držíš hned za žehličkou. Přebytečný vosk odstraň ještě za tepla. 

  6. Navoskované pásy nakonec důkladně vykartáčuj, opět ve směru od špičky k patce. Tím odstraníš poslední zbytky přebytečného vosku, který může snižovat přilnavost stoupacích pásů. Použij přírodní měkčí kartáč, stejný, co používáš i na lyže.

Nanášení vosku Kohla Evo Glide Wax
Nanášení vosku Kohla Evo Glide Wax
Roztírání vosku na pásy pomocí kartáče
Roztírání vosku na pásy pomocí kartáče
Zažehlování vosku na pásech
Zažehlování vosku na pásech

Impregnační sprej

Jasně, řekneš si žehlička, kartáč, vosk, ale kde to mám vzít? Eexistuje alternativa - pásy můžeš impregnovat také pomocí impregnačního spreje Skin impregnation - green line. Ten je dobré použít minimálně jeden den před túrou, aby měl nanesený přípravek dostatek času zaschnout a případně zvýšit účinek impregnace zahřátím pomocí fénu...

Ke stejnému účelu, tedy ochraně stoupací vrstvy před nalepováním sněhu použij Anti Snow Spray - green line. Funguje i po nanesení sprejem na povrch lyží nebo bot.

Čistící přípravek na pásy

Pro odstranění nečistot ze stoupacích pásů použij přípravek ve spreji Skin a Skibase Cleaner - green line.  Pokud potřebuješ na túře rychlou pomoc, bo jsi podcenil přípravu, tak nech pásy nalepené na lyžích, očisti je a pokud to jde, vysuš na slunci (ne na přímém) a pak vosk vetři po směru zapletení chlupů, tedy od špičky.  

Impregnace pásů pomocí přípravku Dry Climb
Impregnace pásů pomocí přípravku Dry Climb

Tak a teď si sáhni do svědomí! Máš své pásy připravené na sezónu? Dej se do toho, ať to frčí!

KOHLA jsou výrobky z Tyrolska, na které se můžete spolehnout

Rakouská firma KOHLA se sídlem v Innsbrucku vyrábí vybavení pro skialpinismus, horolezectví a outdoor už od roku 1932. Své výrobky vyvíjí, vyrábí a testuje přímo v Tyrolsku, a proto může změny rychle integrovat do výroby. Uvedené přípravky jsou biologicky odbouratelné produkty, které nezatěžují životní prostředí. KOHLA vyrábí pásy i pro jiné značky,  a jsou vyváženy do více než 30 zemí světa.