• Jak vybírat péřovku

Jak vybírat péřovku

Michal Bulička | 19. prosince 2022
285 přečtení | čtení na 3 minuty
Výběr péřovky stojí za důkladnou úvahu. Výrobky z peří, ať už bundy nebo spacáky mají při patřičném zacházení i údržbě dlouhou životnost. Přinášíme několik tipů podle čeho vybírat. Připravili jsme pro vás selektor špičkových péřovek britské značky Mountain Equipment.

Kvalita prověřená extrémními podmínkami

Oblečení a spacáky Mountain Equipment byly testovány při expedicích v extrémních podmínkách a podle získaných zkušeností jsou péřové produkty stále lepší a lepší. Po více než 60 letech tohoto procesu se “ME” drží ve světové špičce ve svém oboru.

Vaše dobrodružné výpravy možná nemají tak vysoké ambice, jako mají světoví lezci. To ale není důvod k tomu, nepoužívat stejně kvalitní vybavení jaké mají oni.

Výběr podle aktivity

Je zřejmé, že kromě pohybu v polárních krajích a při výstupech na osmitisícovky se v péřovce člověk nepohybuje. Při ostatních aktivitách si oblékáš péřovku ve chvíli, kdy se intenzivní pohyb mění v postávání. Při lezení na štandu, po skialpové túře při příchodu do vymrzlé horské chaty nebo na treku ve vysokých horách při vaření nebo stavění stanu. Ideálním drtičem mrazu je péřová bunda při sjezdovém lyžování. V selektoru máš následující výběr:

  • Expedice - výstupy na vrcholy 6000+ m, expediční horolezectví himálajské nebo vytrvalostní pochody na Jižní a Severní pól. Nebo chceš jednoduše opravdu teplou péřovku?
  • Horolezectví v zimě i v létě. Komfort je fajn i v náročných podmínkách ve stěně. Důležitý je poměr hmotnosti, sbalitelnosti a tepelné izolace. Potřebuješ péřovku s promyšlenými detaily, na kterou je 100% spoleh. 
  • Skitouring a skialpinismus - při výstupu na pásech péřovku určitě nepotřebuješ. Ale dojdeš na vrchol a začneš vychládat. V tu chvíli sáhni do batohu a obleč ji. Balení pásů, svačinka, focení a někdy i sjezd jsou příjemnější v péřovce. A hlavně bez péřovky nelez do vymrzlého winterraumu. 
  • Sjezdové lyžování a snowboarding - Během jízdy v mrazu se pohybem moc nezahřeješ a péřovku oceníš hlavně na sedačce lanovky nebo na vleku. 
  • Treking ve vysokých horách - zimní táboření při výpravě na sněžnicích bude po zastavení bez péřovky krušné. V chladných horách to bez péřovky nebude ono ani v letním období. To platí nejen pro himálajské, andské a podobné treky, ale i babí léto v Alpách.
  • Univerzální využití. Když hledáš péřovku, pro více aktivit v horách a chceš ji nosit na lyžování, lezení a někdy i do města? Pak vyber univerzální použití.

 

 

 

Míra izolace

Pro každou z aktivit jsme pro vás vybrali několik péřovek. Rozdělili jsme je do tří kategorií podle míry izolace - malá, střední, vysoká. Pro každou z těchto tří skupin je na výběr jedna nebo většinou dvě péřové bundy. Jako alternativu máme ještě tenčí, méně teplé bundy a naopak teplejší péřovku. Alternativy uvidíte po rozkliknutí konkrétní bundy.

Jednoduchý výběr jde do finále

Po zakliknutí pohlaví vám selektor nabídne dvě bundy. Když některou z nich rozkliknete, na výběr jsou další teplejší nebo lehčí péřovky. Zkuste si to proklikat!