• Jak vybrat skialpové a freeride lyže black crows

Jak vybrat skialpové a freeride lyže black crows

Michal Bulička | 5. listopadu 2021
6820 přečtení | čtení na 5 minut
Na českém a slovenském trhu jsou nejvíce zastoupené lyže black crows řady freebird, určené pro skialpinismus, skitouring a freetouring. Zjednodušeně odlehčené lyže, na kterých se dá stoupat, a zároveň umožňují prvotřídní sjezdařský zážitek.

Primárním cílem lidí z black crows bylo nabídnout špičkové lyže freeriderům a s rozvojem značky se záběr značky rozšířil i na skitouring a běžné lyžování ve skiareálech. Dnes jsou právě lyže pro skitouring a freetouring nejprodávanější. Důvod je prostý – skvěle se na nich jezdí a zároveň jsou lehké. V názvu těchto lyží se vždy objeví přívlastek freebird (např. navis freebird) a lyže jsou unisex - stejné pro holky i pro kluky.

Jak se v těch vránách vyznat…

Už jen fakt, že třeba slovo camox najdeš v názvu pěti lyží, naznačuje, že orientace a správný výběr lyží nemusí být na první pohled úplně snadný. Ale neboj, není nic složitého. Proto jsme připravili tři články (touring, freeride, resort), díky kterým se v lyžích black crows vyznáš…

Takže letem světem příponami. freebird - odlehčené lyže pro skialp, skitouring a freetouring, vždy shodné pro obě pohlaví. birdie – dámské lyže. junior – lyže pro děti a mládež. Bez přívlastku – pánské lyže.

Freebird pro výstupy i sjezdy

Řada Freebird je odlehčená verze „bez přívlastku“ v názvu a vychází tvarově z  free- nebo resortových lyží. Lyže freebird jsou sourozenci free lyží z lehčích materiálů, samozřejmě s jiným, jednobarevným designem. Vysvětlím na příkladu. Lyže corvus budou rychlejší a razantnější ve sjezdu a corvus freebird oceníš při výstupu, protože je to tvarově shodná, jen díky materiálům odlehčená verze. Co ubyde na váze, to se projeví v drobné ztrátě u vlastností, které jsou rozhodující pro sjezd.

 

 

Jaké lyže na vybranou aktivitu?

Spektrum 7 lyží obsáhne skialpinisty s preferencí rychlého výstupu (mentis freebird) i ty, kteří hledí při skitouringu na vyvážený poměr výstup-sjezd. Pro ty jsou ideální ova freebird, orb freebird a camox freebird. Freetouring, kde se hlavní důraz klade na kvalitu sjezdu, reprezentují navis freebird, corvus freebird a ferox freebird.

Seznam se s black crows freebird

mentis freebird - tvrdší a přitom lehké lyže pro náročný skialpinismus i skitouring ve stylu nalehko. Symbióza dřeva paulownia, karbonu a titanalu. Zvládnou strmé žlaby a na mírném firnovém svahu se nemusíš bát jet bomby. Radius 18m, šířka 80 mm, 1000 g / pár @ 171 cm.

 

 

ova freebird – točivý komfort. Výborně ovladatelné, měkké lyže. Nic pro divoké lyžaře, ovy ovládne každý. Ideální pro holky, které lyžují s menší razancí, lehčí váhy. Radius 17 m, šířka 85 mm, 2200 g / pár @ 170 cm.

 

 

orb freebird – léty prověřené univerzálky, s camoxem bojuje o primát mez skialpovými lyžemi, tužší než camox, širší než mentis. Skvělá ovladatelnost, delší aktivní hrana pro lepší vedení v oblouku. Fajn lyže od haute route po tatranské žlaby. Radius 18 m, šířka 90 mm, 2700 g / pár @ 173 cm.

 

 

 

camox freebird – univerzálky, které zvládnou obstojně sjezdovku, excelentně túru a uspokojivě prašan. Nejoblíbenější vrány, bestseller, který vystřídal na trůnu žluté orby. Snadná točivost. Ušlechtilá trojice - paulownia, karbon, titanal. Oblíbenost potvrzuje volba z 6 délek v rozpětí 160 – 188 cm. Radius 17m, šířka 96 mm, 2900 g @ 171 cm.

 

 

navis freebird - guidovská lyže do jakýchkoli podmínek od traverzu ve tvrdé stopě po prašan. Jádro z paulownie a topolu. Pod vázáním 65 cm dlouhý plát titanalu. Tuhá lyže, ale už ne tolik, co dřív, když měla lesklý povrch. Radius 19 m, šířka 102 mm, 3250 g / pár @ 173 cm.

 

 

corvus freebird - vhodné lyže pro klasické pojetí lyžování než na extravagantní blbinky. Ideální pro ty, kteří přicházejí ze sjezdovek a mají rádi klasický profil lyží s výrazným camberem. Tuhý titanal uprostřed pro montáž hybridního vázání. Radius 21 m, šířka 109 mm, 3650 g / pár @ 176 cm

 

 

 

ferox freebird - hravá, divočejší lyže pro nižší rychlosti. Lehká free lyže na blbnutí. Dobře ovladatelná, vysoká torzní tuhost, výrazný double rocker. V jádru lyže je Isocore – polyuretanová pěna se sklolaminátem, výsledkem je vysoká pružnost + nižší váha. Měkká špička, zvedlá patka, výborně drží na hranách. Feroxy jsou nejširší lyže z rodiny freebird. Radius 21 m, šířka 110 mm, 3400 g / pár @ 170 cm.

 

Jak vybrat velikost lyží?

Rozklikni si web výrobce black-crows.com a následně konkrétní lyže, třeba mentis. Ve spodní částí této podstránky hledej "size finder", zadej svou výšku a jídní styl a uvidíš doporučenou délku.

Ještě drobná poznámka. Značka používá u názvu lyží malá písmena. Když někde uvidíte napsáno třeba black crows orb, tak to není chyba, ale dodržování stylu.