•  

Norský road trip, díl 2: Sunnmøre, království fjordů

13. února 2017 Kejda Ski Team
Výjimečnost Sunnmøre spočívá právě v této jedinečné harmonii a ačkoliv ne vždy tu jde lyžovat až k mořské hladině, mořská panoramata jsou častá a nádherná.

Po krásném úvodu, který nám přichystal Jotunheimen, nás to logicky táhlo do fjordů. Johy s námi měla být pouze 12 dní a tak nebylo na co čekat, protože lyžování nad mořem je jedním z nejhezčích zážitků, které vám může skialp dát!

Sjezd od vrcholu až k hladině moře

A když fjordy, tak rozhodně Sunnmørské Alpy, jak se nazývají hory okolo mohutného Hjørundfjordu. V celém jižním Norsku nenajdete oblast, kde by velké ,,alpské" vrcholy tak dokonale komunikovaly s pobřežím a mořskou hladinou. Výjimečnost Sunnmøre spočívá právě v této jedinečné harmonii a ačkoliv ne vždy tu jde lyžovat až k mořské hladině, mořská panoramata jsou častá a nádherná. Celou scenérii tu ještě podtrhuje fakt, že hory jsou zde rozeklané a strmé. Jestli se někdo ptá na top oblast jižního Norska, znáte našeho favorita ;-)

Sjezd SZ stěnou Slogenu, 45°

Výběr prvních dvou kopců byl jasný, zdrojem nám v tomto případě byli bratři Peťovci: od nich jsme zjistili, že na samém konci Norangsfjordu ční královna Sunnmøre, hora jménem Slogen. Od strany fjordu je to těžce dostupný skalní zub, který převyšuje mořskou hladinu o těžko uvěřitelných 1564 m, a to prakticky vertikálně. Ale z druhé strany, z vnitrozemí, na něj vede túra přes nádherné úbočí s freeridovým sklonem 35°. A hned naproti čeká druhá perla, Store Smørskredtind, kde je to ale už trochu jiný level: SZ stěna má průměrný sklon 45° a v horní třetině skalní bariéru, kde je sklon ještě trochu větší. Připočtěte si k tomu útulnou chatku Patchellhytta přímo mezi těmito dvěma kopci, a krásný pochod údolím k ní, a máte dvoudenní skialp program z říše snů!

  • Závěr Hjørundfjordu.
  • Samoobslužná Patchelhytta už na nás čeká...
  • Slogen, královna Sunnmøre, nabízí nejkrásnější panorama v celé oblasti.
  • Sjezd je luxusní prašanová záležitost!
  • A naproti čeká ještě výrazně obtížnější lajna ze Store Smørskredtindu.
  • Vrchol Smørskredtindu a zase ty výhledy!
  • Sjezd je ve výborným podmínkách.
  • Pohoda na rybách.
  • Vyzývavý Horninndalsrokken.
  • Lajna z Horninndalsrokkenu a skalní lezení těsně pod vrcholem.

S věcmi na dva dny jsme všichni tři vyrazili přesně za tímto plánem na chatku, kam jsme došli tak akorát se setměním. Slogen a Smørskredtind jsme už viděli jen jako tmavé obludy proti hvězdnému, mrazivému nebi, a na další podrobnosti jsme si museli počkat do rána.

Ráno vstáváme brzo, odhodlaní stihnout oba kopce za den. Orientace sjezdů totiž k takovému ,,dvojboji" přímo vyzývá: sjezd ze Slogenu je otočený přesně na východ a ze Smørskredtindu na severozápad. Navíc noční a dopolední teploty zůstávají příjemně nízké. Při správném timingu si stihneme dát mezi sjezdy a výstupy i oběd na chatě...

Na snadný, ale o to krásnější Slogen s námi jde i Johy, a cesta nám s ranními paprsky pěkně uprašuje. A to uprašuje myslím doslova - jsme velmi příjemně překvapení, když nás ve východních svazích Slogenu čeká měkký, skoro prachový sníh. Po několika otočkách dosahuje nadšení našeho týmu maxima, když vylézáme na pozvolný východní hřeben a pod námi se otevírá pohled do hlubokých, temně modravých fjordů: 1300 metrů pod námi je Norangsfjord, který se po několika kilometrech vlévá do hlavní páteře Sunnmøre, Hjørundfjordu. Stoupáme výš až k místu, kde se dělává skidepot, ale podmínky nám dnes dovolí vystoupit s lyžemi na zádech až úplně nahoru a lyžovat ze samotného vrcholu, což zahrnuje několik obloučků ve špičkové expozici na vrcholovém hřebínku. Vrchol sám o sobě má pak asi tři metry čtvereční. Dokonalá rovná plošinka, pozorovatelna Sunnmøre.

 

Nahoře nás čekají jedny z nejhezčích chvil celého výletu,
protože tohle ještě nikdo z nás neviděl. Hory a moře tu existují vedle sebe
v dokonalém díle severské přírody.

 

Mhouříme oči v ostrém slunci a znovu se utvrzujeme v tom, že právě pro takovéto chvíle se to všechno dělá. Já mám o to větší radost, že je tu tentokrát s námi i Johanka a že je nám dáno i jí ukázat tu krásu, kterou se snažíme už roky objevovat po všech pohořích světa. Krajina kolem nás ostře kontrastuje ve třech základních vrstvách: temné vody hlubokých fjordů střídá sytě zelené pobřeží a paty hor, aby ve výšce asi 300 m n.m. vše přešlo do bílých odstínů sněhu a ledu na horských svazích a ostrých hřebenech. Není to ani lepší ani horší než Lofoty, je to jiné. Ale především je to větší a mohutnější.

Jak jsem již předeslal, sjezd začíná několika těžšími oblouky, které vyžadují obezřetnost. Potom už ale můžete naplno povolit uzdu jak svým lyžím, tak své fantazii a v plné rychlosti si pohrát s východním svahem Slogenu. Sníh částečně stříká a částečně práší od lyží, je to ten