Mnoho lidí se domnívá, že pokud péřový produkt vyperou – zničí jej. To je omyl. Kvalitní peří je většinou peří vodních ptáků, takže by jim kontakt s vodou neměl nijak ublížit, neboť je přirozeně přizpůsobené pro kontakt s vodou. Z toho důvodu se zároveň musíme vyhnout jakémukoliv chemickému čištění, pokud neuvádí výrobce výjimku.
Vždy je nutné dodržovat symboly praní uvedené na každém výrobku. Správnou údržbou si zajistíme nejen původní vzhledvýrobku, ale také jeho schopnost výborné tepelné izolace.
Všeobecně platí, že abychom se při praní a údržbě měli řídit pokyny výrobce.
Existuje však několik univerzálních postupů, které můžeš aplikovat i na svůj péřový produkt, aniž by došlo k jeho znehodnocení.
Ideální je praní v ruce, a pokud máte dostatečně objemnou pračku, tak také v pračce při teplotě 30 až 40 °Cza použití zvláštního programu (program pro praní peříči jemné praní) a také pracího prostředku – který je speciálně určen pro praní peří. Chybu neuděláte, pokud sáhnete po produktech značky Granger’s nebo Nikwax.
Při praní doporučujeme přidat do bubnu pračky několik předem vypraných tenisových míčků, které se postarají o správné rozmístění peřív komorách.
Nejdůležitější část praní je sušení. Péřové produkty můžeme sušit dvěma způsoby:
Pokud se i přes to obáváš tuto proceduru absolvovat se svým péřovým produktem svépomocí, využij našeho servisního centra, kde se o tvůj spacák profesionálně postaráme.
Péřový produkt nikdy dlouhodobě neskladujeme v jeho kompresním obalu. A to ani přesto, že poslední studie značky Mountain Equipment poukazují na to, že dlouhodobá komprese peří nevadí, pouze se prodlužuje čas opětovného loftu (nafouknutí komor). Sbalený spacák v kompresním obalu může obsahovat vlhkost a ta může při dlouhodobém skladování spacák poškodit nebo přinejmenším ti zatuchne.
Péřový spacák skladuj v jeho přepravním vaku, zavěšeném na ramínku či volně rozloženém pod postelí tak, aby si zachoval svůj vysoký loft a zůstal suchý.