Praní a údržba péřového spacáku

Mnoho lidí se domnívá, že pokud péřový produkt vyperou – zničí jej. To je omyl. Kvalitní peří je většinou peří vodních ptáků, takže by jim kontakt s vodou neměl nijak ublížit, neboť je přirozeně přizpůsobené pro kontakt s vodou. Z toho důvodu se zároveň musíme vyhnout jakémukoliv chemickému čištění, pokud neuvádí výrobce výjimku. 

Vždy je nutné dodržovat symboly praní uvedené na každém výrobku. Správnou údržbou si zajistíme nejen původní vzhledvýrobku, ale také jeho schopnost výborné tepelné izolace.

Všeobecně platí, že abychom se při praní a údržbě měli řídit pokyny výrobce.

Existuje však několik univerzálních postupů, které můžeš aplikovat i na svůj péřový produkt, aniž by došlo k jeho znehodnocení.

Praní

Ideální je praní v ruce, a pokud máte dostatečně objemnou pračku, tak také v pračce při teplotě 30 až 40 °Cza použití zvláštního programu (program pro praní peříči jemné praní) a také pracího prostředku – který je speciálně určen pro praní peří. Chybu neuděláte, pokud sáhnete po produktech značky Granger’s nebo Nikwax.

Při praní doporučujeme přidat do bubnu pračky několik předem vypraných tenisových míčků, které se postarají o správné rozmístění peřív komorách.

 

Sušení

Nejdůležitější část praní je sušení. Péřové produkty můžeme sušit dvěma způsoby:

  • V sušičce při teplotě 30 °C. U tohoto způsobu opět záleží na objemu dané sušičky.
  • Šetrnějším způsobem je sušení pomalu a ručně. Toto sušení může trvat i několik dnů. Výrobek volně rozložíme na sušák s roštem, tak aby byl zajištěn dobrý přísun vzduchuze všech stran. Tato varianta je o něco náročnější, neboť bude vyžadovat naši občasnou přítomnost. Mokré peří se často shlukuje do chuchvalců, které je potřeba od sebe oddělovat a načechrávat tak, aby bylo správně rozmístěné v celé komoře. Rozhodně se vyvaruj sušení produktu na přímém slunciči sálavému topení. Ideální místo bude venku ve stínu, při slunečném a větrném dni.

Pokud se i přes to obáváš tuto proceduru absolvovat se svým péřovým produktem svépomocí, využij našeho servisního centra, kde se o tvůj spacák profesionálně postaráme.

Skladování péřového spacáku

Péřový produkt nikdy dlouhodobě neskladujeme v jeho kompresním obalu. A to ani přesto, že poslední studie značky Mountain Equipment poukazují na to, že dlouhodobá komprese peří nevadí, pouze se prodlužuje čas opětovného loftu (nafouknutí komor). Sbalený spacák v kompresním obalu může obsahovat vlhkost a ta může při dlouhodobém skladování spacák poškodit nebo přinejmenším ti zatuchne.

Péřový spacák skladuj v jeho přepravním vaku, zavěšeném na ramínku či volně rozloženém pod postelí tak, aby si zachoval svůj vysoký loft a zůstal suchý. 

logo

Newsletter

Hory chyby neodpouští. Přihlas se, ať ti neunikne žádný z našich tipů, rad a tutoriálů nebo nabídek na výhodné nákupy.