Údržba a praní membránového oblečení

Při praní či údržbě (impregnaci) membránového oblečení je vždy ideální respektovat a řídit se pokyny výrobce. Ale jsou věci, které je dobré vědět. Člověk pak lépe pochopí souvyslosti a proč, co a jak dělá.

Mýty o praní membránového oblečení

Většina lidí se domnívá, že opakovaným praním, může membrána na oblečení po čase ztratit své funkční vlastnosti. Membránové oblečení musí odolávat vlivům jako je chlad, vítr, vlhkost a špína. Na oblečení však působí také další vlivy jako je například lidský pot. Lidský pot obsahuje velmi agresivní soli a tuky, které při běžném používání oblečení ulpívají na podšívce membránových materiálů, což po čase může vést až k ucpání pórů v membráně. Jakmile se tyto póry ucpou, membrána výrazně ztrácí svou prodyšnost a neplní tak dostatečně svou funkci. Při dlouhodobém působení těchto solí a mastnoty může dojít až k samotnému narušení spojení (laminace) jednotlivých vrstev funkčního materiálu. Je tedy důležité memránové oblečení prát, ale držte se pokyny výrobce.

Jemné praní a nízká teplota

  • Většinu oblečení s membránou lze prát v pračce při teplotě nepřesahující 40 °C s volbou programu pro jemné praní, bez ždímání.
  • Důležité je také použít vhodný prací prostředek. Klasické prací prášky raději odložte stranou a poohlédněte se po vhodném pracím prášku určeném pro tento druh oblečení. Může to být tekutý prášek či mýdlové pláty, které lze zakoupit v každé prodejně s outdoorovým a sportovním vybavením.
  • Perme raději častěji s menším množstvím pracího prostředku než zřídka a za to s větším množstvím. Čeho byste se měli vyvarovat?
  • Určitě nepoužívejte jakékoli bělící prostředky, změkčovací přísady a aviváže, tyto prostředky mohou membránu zničit.
  • U běžně (víkendově) nošeného membránového oblečení je vhodná četnost praní cca 4–6krát do roka.

Impregnace

Oblečení impregnujeme po každém druhém nebo třetím praní. U více náchylného oblečení k ušpinění, jako jsou kalhoty, můžeme impregnovat klidně častěji. Na životnost samotné membrány častější impregnace nemá žádný negativní vliv. Impregnační prostředek aplikujeme rozprašovačem, nejlépe na produkt, který je ve vodorovné poloze, aby nám přípravek ihned celý nestekl dolů. Obecně platí, že bychom měli přípravek nanášet tak dlouho, dokud se na povrchu nezačnou tvořit malé “loužičky“, což nám naznačuje, že produkt již není schopen absorbovat více impregnačního prostředku. Můžeme si také dopomoct hadříkem, kterým budeme prostředek během nanášení vtírat do produktu.

Zafixování teplem

  • Jakmile máme vypráno, naimpregnováno zbývá již oblečení pouze zafixovat teplem.
  • Impregnaci lze zafixovat pomocí žehličky přes látku, utěrku nebo přes tenký ručník. Tím můžeme předejít zničení žehličky o zipy produktu. Obdobně jako u pračky tak také zde volíme nejnižší možný stupeň, který je určen pro jemné tkaniny, obecně platí nastavit teplot žehličky maximálně na 100 °C.
  • Sušička Vám v tomto kroku výrazně ulehčí práci. Stačí daný produkt vložit do sušičky na 30 minut při 60 °C.

Obnova DWR

Pokud vám začne membránové oblečení vsakovat, častokrát to není chyba membrány ale mechanického narušení DWR. Což je vlastně vrstva na na povrchu, která odpuzuje vodu. Pokud tuto vrstvu narušíte, tak v první řadě vezměte vlhkou látku a přežehlete ji na membránovém oblečením. Tím opět aktivujete DWR. 

logo

Newsletter

Hory chyby neodpouští. Přihlas se, ať ti neunikne žádný z našich tipů, rad a tutoriálů nebo nabídek na výhodné nákupy.