Údržba a praní vlny

Jak prát vlněné prádlo a jak je to všeobecně s vlněným oblečením a jeho údržbou. To je velmi častá otázka. Proto si řekněme hned na úvod několik základních faktů k vlně. Vlna je přírodní materiál. Jeho velkou výhodou je absorpce vlhkosti do stého jádra a termoregulace. To způsobuje, že vlna hřeje i za mokra. Vlněné prádlo se snadno udržuji i díky svým přirozeným antibakteriálním vlastnostem. Samotný pot není zdrojem zápachu. Nůžou za to bakterie, které se na textilii tvoří. Díky složení, konstrukci a povrchu se i na vlněném tričku bakterie objeví, ale nemají zde příznivé podmínky pro život, takže se nemnoží a umírají. Na bavlně i syntetickém oblečení si svůj život bakterie doslova užívají a v tom je zásadní rozdíl mezi vlnou a ostatními materiály. 

Dvě vlněná trika na týden

Přirozená antibakteriální vlastnost vlny je jeden z důvodů, proč se vlněné oblečení hodí na vícedenní nošení. Jedno triko můžeš nosit několik dní a intenzita zápachu je násobně menší než u bavlněného či syntetického oblečení. Samotná údržba je velmi jednoduchá i v terénu. 

  • Po náročném dni triko nedávej do batohu, ale pověs ho někam. Přes noc skvěle vyvětrá. Ráno ho jen protřepej a pokračuj v túře.
  • Druhou možnosti, jak si vystačit s dvěma vlněnými tričky na týden i více, je propláchnutí v horské řece.
  • Doma vlněné triko per v automatické pračce na 30 °C jemný program nebo ruční praní. Některé pračky mají přímo program pro vlnu. Nepoužívej aviváž a jiné chemické prostředky. Všeobecně jsou vhodnější tekuté prací prostředky na přírodní bázi.

Pravidelně vyživuj své vlněné prádlo

Čas od času je dobré dát vlněnému oblečení i nějakou výživu. Je to stejné, jako když si voskujete kožené boty. Vlna, stejně jako kůže, je přírodní materiál a správná výživa látky prodlužuje životnost a udržuje vlastnosti. Stačí jednoduše vložit prádlo do pračky a přilít prostředek určený k údržbě vlny. Proto si dovolím doporučit hned několik prostředku:

  • Lanolin od Ovečkárny
  • Merino wash od Granger’s
  • Wool wash od Nikwax

Údržba vlny je poměrně jednoduchá, protože stačí čistit až když je opravdu špinavé. To oceníš při dlouhých túrách, kde nemáš možnost praní.

logo

Newsletter

Hory chyby neodpouští. Přihlas se, ať ti neunikne žádný z našich tipů, rad a tutoriálů nebo nabídek na výhodné nákupy.