Jak prát vlněné prádlo a jak je to všeobecně s vlněným oblečením a jeho údržbou. To je velmi častá otázka. Proto si řekněme hned na úvod několik základních faktů k vlně. Vlna je přírodní materiál. Jeho velkou výhodou je absorpce vlhkosti do stého jádra a termoregulace. To způsobuje, že vlna hřeje i za mokra. Vlněné prádlo se snadno udržuji i díky svým přirozeným antibakteriálním vlastnostem. Samotný pot není zdrojem zápachu. Nůžou za to bakterie, které se na textilii tvoří. Díky složení, konstrukci a povrchu se i na vlněném tričku bakterie objeví, ale nemají zde příznivé podmínky pro život, takže se nemnoží a umírají. Na bavlně i syntetickém oblečení si svůj život bakterie doslova užívají a v tom je zásadní rozdíl mezi vlnou a ostatními materiály.
Přirozená antibakteriální vlastnost vlny je jeden z důvodů, proč se vlněné oblečení hodí na vícedenní nošení. Jedno triko můžeš nosit několik dní a intenzita zápachu je násobně menší než u bavlněného či syntetického oblečení. Samotná údržba je velmi jednoduchá i v terénu.
Čas od času je dobré dát vlněnému oblečení i nějakou výživu. Je to stejné, jako když si voskujete kožené boty. Vlna, stejně jako kůže, je přírodní materiál a správná výživa látky prodlužuje životnost a udržuje vlastnosti. Stačí jednoduše vložit prádlo do pračky a přilít prostředek určený k údržbě vlny. Proto si dovolím doporučit hned několik prostředku:
Údržba vlny je poměrně jednoduchá, protože stačí čistit až když je opravdu špinavé. To oceníš při dlouhých túrách, kde nemáš možnost praní.