•  

Vázání Fritschi Tecton 12

Fritschi
7640132084597

Vázání Fritschi Tecton 12

Fritschi

První freeridové vázání, které kombinuje bezpečnost a jízdní vlastnosti sjezdového vázání s nízkou hmotností a komfortem chůze skialpinistického vázání.

Barva
Black
Velikost
90 mm
100 mm
120 mm
EAN: 7640132084597
14 490 Kč

10 867 Kč

Cena od

190 Kč / den

Tento produkt si můžeš zapůjčit pouze v setu.

Vlastnosti produktu

Funkční prvky
Počet podpatěnek: 2
pinové vázání: ano
Vázání
Bezpečnostní špička: ano
Bezpečnostní pata: ano
DIN: 5–12
Nastavení a bezpečnost
Nastavování vypínacích sil: ano
Rozsah DIN na patce: 5-12
Nastavení DIN na patce: ano
Nastavení DIN na špičce: ano
Rozsah DIN na špičce: 5-12
Maximální délka lyžáků: neomezenocm
Rozměry a hmotnost
Hmotnost bez brzdiček: 550g
Hmotnost s brzdičkama: 630g

Popis produktu

Vázání Fritschi Tecton 12

Vázání Fritschi Tecton 12 je určeno pro freeridery, kteří požadují nekompromisní jízdní vlastnosti, vysokou bezpečnost a nízkou hmotnost na výstupy za panenským sněhem mimo sjezdovky. Fritschi Tecton 12 je první hrotové vázání na freeride s bezpečnostní špičkou a nejtužší sjezdovou patou na trhu. Pro všechny, kteří hledají vázání na sjezdovku i šlapání, ale nechtějí dělat kompromisy u faktorů jako je bezpečnost či tuhost vázání a jízdní vlastnosti.

Hlavní výhody vázání Fritschi Tecton 12:

 • Spolehlivě a se švýcarskou přesností vypne až v momentě pádu, nikoli při terénních nerovnostech (špička i pata vázání dokáže absorbovat nárazy díky dynamické elasticitě).
 • Vypíná i v režimu chůze – při zasypání lavinou, ztrátě rovnováhy při výstupu či pádu během krátkých sjezdů na pásech.
 • Tuhá sjezdová pata pro dokonalý přenos sil z nohou do lyží – perfektní sjezdové vlastnosti.
 • Posuvná pata se přizpůsobuje prohnutí lyže.
 • Možnost přepnutí z režimu chůze do režimu sjezdu bez vypínání bot z vázání.
 • Ovládání vázání hůlkou či s pouhým pokrčením je bonusem, který zpříjemní celodenní túru.

Šlapací a přeci sjezdové vázání

Sjezdová vázání jsou osvědčená a jejich konstrukce paty je nepřekonaná a právě Fritschi Tecton 12 z nich vychází. Jeho tuhá nerotační pata bez kloubu nemá vůli a umožňuje přímý přenos sil z lyžáku do hrany lyže. Tak je dosažena lepší ovladatelnost a bezpečnost při jízdě. Lepší přenos sil je dosažený také pomocí:

 • lyžák je stlačený čelistí paty na velké ploše,
 • do insertů na botě zapadnou drážky v patě a zvýší tak boční tuhost vázání,
 • opřením lyžáku o podložku na patě,
 • velkou roztečí šroubů,
 • uchycením paty přímo do lyže,
 • velkou a širokou kontaktní plochou pod špičkou a patou.

Pata vázání je při jízdě zatěžovaná 4x větší silou než špička, a proto má Tecton 12 citlivou špičku a tuhou (sjezdovou) patu. Díky přesnému přenosu zatížení na hranu lyže si naplno užiješ svou jízdu.

Opravdu tuhá pata pro dokonalý zážitek z jízdy

Lyžák se v patě nepohne ani o milimetr díky drážkám Power Rail, které vystupují z patky a přesně zapadnou do drážek v lyžáku určených pro zadní hroty vázání. Takto je lyžák zafixovaný ve vertikálním i horizontálním směru a každý tvůj pohyb se přenáší z lyžáku do lyže bez ztráty energie. Díky tomu budeš schopný lyže skvěle ovládat a mít tolik potřebnou jistotu při jízdě. Toto ocení nejen každý dobrý jezdec, ale i začátečník, který si na volný terén teprve zvyká.

Výborné lyžování díky aktivní patě

Aktivní posuvná pata se při prohnutí lyže v průběhu jízdy přizpůsobuje lyžáku až o 10 mm a umožňuje plynulé prohnutí lyže po celé délce, což je nutná vlastnost vázání pro perfektní lyžování. Vázání, které nemá aktivní patu, způsobí prohnutí lyže, ztuhnutí středu a lyže se prohne jen před a za vázáním, což výrazně zhoršuje její jízdní vlastnosti. Fritschi tento problém odstranilo, a proto se vázání Tecton 12 se skvěle hodí i pro celodenní lyžování v resortu.

Nejvyšší bezpečnost u hrotových vázání

Skialpinistické vázání Fritschi Tecton 12 vychází z konstrukce sjezdového vázání, kde špička vypíná do stran podle nastavení vypínací síly DIN. Díky tomu při rotačních silách přesně vypíná a nedochází k torzním zlomeninám. Zdraví a bezpečnost je hlavní zásadou, kterou se švýcarský výrobce Fritschi zabývá při vývoji svých produktů. Bezpečnost je důležitější než hmotnost.

Vázání vypíná, jen když to skutečně potřebuješ

U klasických hrotových vázání může snadno dojít k nechtěnému vypnutí při sjezdu, což může mít ve strmých sjezdech fatální následky. Konstrukční řešení špičky i patky vázání Tecton 12 má dynamickou elasticitu 13 mm resp. 8 mm, což si jinými slovy lze představit jako vůli pro absorbování sil vznikajících jízdou po nerovnostech či náhlých nárazech. Ani při razantní jízdě na tvrdém či těžkém sněhu nedochází k nechtěnému vypnutí.

 • Fritschi Tecton 12 nevypne příliš brzo, ale až po překonání dráhy 13 mm v bočním směru ve špičce  a 9 mm vzhůru u paty.
 • Tato dráha je dostatečná na spotřebování energie tak, aby vázání nevyplo nechtěně po krátkodobém překročení nastavené vypínací síly DIN – při skoku nebo nárazu na nerovnost.
 • Vázání vypíná i se špičkou nastavenou na chůzi – důležitá vlastnost při zasypání lavinou, ztrátě rovnováhy při výstupu či při pádu v krátkých sjezdech na pásech.

Dynamickou elasticitu má vázání Fritschi Tecton 12 stejnou jako sjezdové vázání, které firma Fritschi vyráběla více než 30 let a dnes toto know how používá při vývoji skialpových vázání.

Bezpečné a odlehčené freetour vázání

Hmotnost vybavení je také důležitá, a proto je vázání Fritschi Tecton 12 vyrobeno z moderních polymerů. Od návrhu až po výrobu, vše se odehrává ve Švýcarsku. Polymery jsou lehčí než kovové díly a zároveň mají vyšší pevnost a životnost. Nízká hmotnost je sice velmi důležitá, ale značka Fritschi vždy upřednostní bezpečnost a spolehlivost.

Jednoduché zapnutí i ve strmém svahu

Nová generace Fritschi Tecton 12 má inovovanou špičku, kterou “nakopneš” i na slepo protože má:

 • dorazy zespodu,
 • dorazy ze stran,
 • doraz na špičku lyžáku,
 • citlivý spouštěč.

Díky tomu je při zapínání špička lyžáku přesně naváděna do správné pozice – je umístěná mezi hroty a citlivý spouštěč a už při malém tlaku uvolní hroty, které přesně zapadnou do insertů v lyžáku.

Další klíčové vlastnosti vázání

 • Komfortní ovládání hůlkou nebo v pokrčených kolenou – vázání pohodlně přepneš do stoupací polohy a nastavíš si podpatěnku hůlkou. Přepnutí na sjezd lze vázání Fritschi Tecton 12 lze ovládat jen hůlkou bez nutnosti shýbání se k vázání.
 • Přepínání ze sjezdu do výstupu bez vypnutí lyžáku– vázání Tecton 12 pohodlně přepneš ze sjezdu do chůze zvednutím patky a posunutím tak paty dozadu. Toto oceníš při hřebenových túrách, krátkých pasážích sjezdu v průběhu výstupu, když je bezpečnější na pásech si zapnout patu do sjezdové pozice.
 • Nezamrzá – skialpové vázání Fritsichi Tecton 12 je navržené tak, aby se do něho nedostal sníh, který by se mohl utlačit a přeměnit v led. Proto vázání funguje spolehlivě v jakémkoliv sněhu a teplotě.
 • Nastavitelné piny pro různé typy lyžáků – pinové lyžáky nemají normované rozměry, a proto je šířka špiček jiná u různých modelů a výrobců. Tecton má jeden pin nastavitelný pro přizpůsobení na konkrétní model tvých bot. Pata vázání je také nastavitelná až o 25 mm. Vázání není kompatibilní s “beznosými” lyžáky TLT 7, TLT 8, DNA, PDG, Arcteryx Procline, a všechny, které mají patku kratší než 6 mm jako např. Atomic Backland
 • Převrtání na jakékoli lyže – Fritschi Tecton 12 má jednoduše vyměnitelné brzdičky a díky tomu lze převrtat vázání na jakékoli jiné lyže.
 • Haršajzny – vázání je kompatibilní s haršajznami a při jejich nasazení není potřeba vypínat se z vázání. Vázání je také přizpůsobené pro použití bezpečnostního lanka.

Všechna produktová videa a návody.

Záruka i kvalitní pozáruční servis

Na vázání Fritschi Tecton 12 zakoupené v České republice od autorizovaných prodejců, poskytujeme 2 roky záruku, pozáruční servis a dostupnost dílů minimálně po dobu 10 let. Náhradní díly jsou skladem v ČR.

 • Dostupnost náhradních dílů minimálně 10 let.

Garance spokojenosti

Fritschi

Firma Fritschi vyrábí freeride a skialp vázání v Bernských Alpách, 35 km od Eigeru, už víc než 55 let. Vázání jsou vyvíjená, testovaná a vyráběná přímo ve Švýcarsku ze lokálních materiálů a dílů, takže o kvalitu se opravdu nemusíš obávat.

Bezpečné švýcarské vázání a doplňky

Bezpečnost, jízdní vlastnosti a komfort byly a jsou pro Fritschi důležitější než hmotnost. Podobně bezpečné skialpové vázání jako Vipec EVO nebo freeride vázání Tecton budeš jen stěží hledat. Technologie, která tě v náročném sjezdu podrží i bez aretace špičky je u Fritschi vskutku jedinečná.

Vlastnosti produktu

Funkční prvky
Počet podpatěnek: 2
pinové vázání: ano
Vázání
Bezpečnostní špička: ano
Bezpečnostní pata: ano
DIN: 5–12
Nastavení a bezpečnost
Nastavování vypínacích sil: ano
Rozsah DIN na patce: 5-12
Nastavení DIN na patce: ano
Nastavení DIN na špičce: ano
Rozsah DIN na špičce: 5-12
Maximální délka lyžáků: neomezenocm
Rozměry a hmotnost
Hmotnost bez brzdiček: 550g
Hmotnost s brzdičkama: 630g

Aktivity

Produkt je díky svému provedení vhodný na následující disciplíny a aktivity:
 • Freetouring
 • Freeride
 • Lyžování

O značce

Fritschi

Bezpečnost, jízdní vlastnosti a komfort byly a jsou pro tohoto švýcarského výrobce důležitějšími parametry při výrobě skialpového a freeride vázání.

Recenze

Dominik Brožek

Zákazník

Na sklonku loňské zimy se mi pod ruku dostalo nové vázání Fritschi Tecton. Vázání jsem měl navrtané na freetouringových lyžích Camox od Black Crows a je potřeba říct, že celkový dojem z této sestavy byl více než pozitivní. Na lyžích šlapu do kopce zejména pro to, abych si potom něco pořádného sjel, takže vázání, které kombinuje to nejlepší z klasických techových šlapacích vázání a vázání pro sjezd je ideální volbou. 

Dlouhé roky jsem jezdil celkem spokojeně na KingPinu, nicméně Tecton vyladil některé nedostatky. Špička se mi u Tectonu zdá robustnější, takže jí člověk více věří. U předešlého vázání mi bohužel špičky odešly. Stejně tak při přepínání vázání ze šlapacího módu do sjezdového a naopak je jednoduchá a navíc nevadí případný namrzlý sníh jako u jiných modelů. Gramaři by jistě zdůraznili, že Teton je o nějakých 50 g lehčí než jeho kolega z německé stáje. Nicméně důležitá je výsledná kombinace vázání a lyže a pokud se chcete na lyžích i kvalitně sklouznout dolů, nějaký gram nehraje větší než ochotnickou roli.

Tecton jsem testoval od března 19 do května 19 za všech možných sněhových podmínek, v různém terénu - od ledové pisty přes firnové pláně po přašanové žlaby. Všude obstál na výbornou, takže pro nadcházející sezónu bude mít u mě tento švýcarský krasavec dost práce.

Dominik Brožek

Zákazník

Klára Janoušková

Ambassador

Pinové vázání, pro všechny, kteří chtějí hlavně jezdit a kterému se dá opravdu věřit ať už se na lyžích pustíte do čehokoliv. Spíše sjezdovějšího rázu a ideální především na kratší výšlapy ve středisku. S vázáním jsem ale zvládla i třítýdenní čistě šlapací výlet ve stylu "Climb to Ski", kdy sjezd byl to, co jsme si chtěli především užít.

Klára Janoušková

Ambassador
Na začátek stránky

Newsletter

Hory chyby neodpouští. Přihlas se, ať ti neunikne žádný z našich tipů, rad a tutoriálů nebo nabídek na výhodné nákupy.